Uniós fejlesztések
A Tábor összeköt – Erzsébet Táborok
A Zánkán és Fonyódon megvalósuló országos táboroztatási program célja, hogy élményeken keresztül segítse a hátrányos helyzetű gyerekek fejlődését, és megkönnyítse beilleszkedésüket a társadalomba. A Tábor összeköt – Erzsébet Táborok elnevezésű projekt lehetővé teszi, hogy még több eszközzel, még több módon és még több hátrányos helyzetű, illetve fogyatékossággal élő tanuló számára váljanak elérhetővé a nyári élménytáborok. Az izgalmas tábori programok, előadások, koncertek, sporttevékenységek és az ismeretterjesztő, valamint hagyományőrző foglalkozások során nagy hangsúlyt kap a játékos készségfejlesztés, a diákok szociális és digitális kompetenciájának fejlesztése annak érdekében, hogy a hátrányokkal küzdő gyermekek is kibontakoztathassák képességeiket.
A projekt összköltsége 15 174 315 590 forint. Ebből több mint 75 százalékot, 11 459 994 396 forintot tesz ki az uniós támogatás összege.
A Csodaszarvas közösségi program megvalósítása a Vásárhelyi László Alapfokú Művészeti Iskolában
A projekt keretében komplex személyiségfejlesztő program valósul meg a művészetpedagógia segítségével. A tanulási képességek fejlesztése, a nyelvi és kommunikációs készségek erősítése, a kreativitás kibontakoztatásának és a digitális tudás elsajátításának támogatása hozzájárul a részt vevő diákok személyiségének fejlesztéséhez, a közösségépítéshez, a tanulók társadalmi beilleszkedésének elősegítéséhez. A program célja, hogy kialakítsa a gyermekekben az egész életen át tartó tanulás igényét, és előmozdítsa a felnövő generáció esélyegyenlőségét. A programban nagy hangsúlyt kap az egészséges életmódra nevelés, amelynek alapja a megfelelő tisztálkodás és táplálkozás, a mozgás megszerettetése és a környezet tisztán tartása.
A projekt összköltsége 46 976 745 forint volt, melyből 39 930 230 forintot tett ki az uniós támogatás összege.
Hagyománytábor
A hagyománytáborokban olyan, tradicionális értékeket hordozó mesterségekkel és tevékenységekkel ismerkedhetnek meg az iskoláskorú gyermekek, amelyek nemzeti és kulturális identitásukat erősítik. Ezek közé tartozik a fazekasmesterség, a néptánc, a szövés, a fonás, az állatgondozás és az állattartás. A programok között ezenfelül lovaglás, íjászat és kenyérsütés is szerepel. A Hagyománytábor projekt célja, hogy élményalapú tanulási módszerek – drámapedagógia, tánc, ének, zene – segítségével értékközpontú és alapkészség-fejlesztő nevelést biztosítson, elsősorban a kevésbé fejlett régiókban található intézmények tanulói számára. Ha a tanulás folyamatát közösségi élménnyé formáljuk, az az iskolai lemorzsolódást is csökkenti.
A projekt összköltsége 69 336 620 forint volt, melyből 58 936 124 forintot tett ki az uniós támogatás összege.
Tudás – Vár a Miskolci Egyetem! A felsőoktatásba való bekerülést elősegítő készségfejlesztő és kommunikációs programok megvalósítása, valamint az MTMI-szakok népszerűsítése a felsőoktatásban
Észak-Magyarországon kiemelten fontos feladatot jelent a helyi gazdaság igényeinek megfelelő végzettséggel rendelkező szakemberek képzése. A Tudás – Vár a Miskolci Egyetem! projekt készségfejlesztő és kommunikációs programokon keresztül segít a fiataloknak, különösen a hátrányos helyzetű fiataloknak abban, hogy felvételt nyerjenek felsőoktatási intézményekbe – kiemelten a Miskolci Egyetemre –, különösen matematikai, természettudományos, informatikai és műszaki szakokra. A program többek között élménytáborok, gyárlátogatások, nyílt napok, élményközpontú szakmai napok, interaktív versenyek, érettségi felkészítők és pályaorientációs szolgáltatás révén igyekszik megszólítani az általános, valamint középiskolás korosztályt, játékos formában megismertetve velük a műszaki képzéseket. Ezt a célt szolgálja a program keretében létrehozott Élményközpont is. A projekt arra irányul, hogy javítsa a hátrányos helyzetű fiatalok felsőoktatásba való bekerülésének esélyét, támogassa őket a felsőfokú végzettség megszerzésében, továbbá hozzájáruljon ahhoz, hogy a jövő munkavállalói sikeresek legyenek, és megfeleljenek a munkaerőpiaci kihívásoknak.
A projekt összköltsége 396 721 568 forint volt, melyből 337 213 290 forintot tett ki az uniós támogatás összege.
A jövő új útjai a pályaválasztás és az autonóm autózás világában
Az általános és középiskolás korcsoportot megszólító projekt arra szeretné ösztönözni a fiatalokat, hogy matematikai, természettudományos, műszaki vagy informatikai (úgynevezett MTMI) képzésekre jelentkezzenek. Magyarországon egyre nagyobb igény mutatkozik szakemberek iránt ezeken a területeken, ezért kiemelten fontos, hogy az MTMI-területek iránt érdeklődő fiatalok minél több forrásból és fórumon keresztül tájékozódni tudjanak a lehetőségekről, és ha ilyen szakokon szeretnének továbbtanulni, szándékaik több csatornán keresztül is megerősítést kapjanak. A programban részt vevő Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és Budapesti Műszaki Egyetem többek között műhelyfoglalkozások és -látogatások, céglátogatások, nyári táborok, vetélkedők és nyílt napok alkalmával szólítja meg leendő hallgatóit. A programok során kiemelt téma volt az önvezető autók világának megismertetése.
A projekt összköltsége 453 541 906 forint volt, melyből 385 510 606 forintot tett ki az uniós támogatás összege.
Könyvtár négy keréken, MindenkiNet
A projekt keretében a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár által indított, a megye 23 kistelepülését érintő vonalon közlekedő könyvtárbusz már az ötödik ilyen jármű az országban. Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye után most Heves megyében is megvalósított könyvtárbuszprogram azt az üzenetet közvetíti, hogy ki kell törni a megszokott keretekből, és az intézmények falai közül más módon kell a kultúrát eljuttatni az emberekhez. A 21. századi, különlegesen felszerelt, modern jármű kéthetente érkezik az érintett hevesi települések lakóihoz, kiemelten a fiatalokhoz, akiknek korszerű könyvtári és informatikai szolgáltatásokat kínál. Az érdeklődőket kölcsönözhető könyvek, folyóiratok és DVD-k mellett társasjátékok és KönyvtárMozi vetítések is várják, de a könyvtárbusz más szolgáltatásokat – fénymásolást, nyomtatást, szkennelést és e-ügyintézést – is biztosít. Az új és népszerű program célja, hogy elérhetővé tegye a közvetlenül megszerezhető tudást, ezáltal is biztosítva az esélyegyenlőséget.
A projekt összköltsége 118 395 802 forint volt, melyből 101 424 413 forintot tett ki az uniós támogatás összege.
Dínóbirodalom: gyermekkönyvtár és játszóház – infrastrukturális fejlesztés az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges kompetenciák erősítéséért
Több százezer kötetével és páratlan gyűjteményével a komlói József Attila Városi Könyvtár és Muzeális Gyűjtemény már most a város kulturális centruma. A projekt keretében 32 millió forintos támogatásból felújított és korszerűsített gyermekrészleg alkalmassá vált arra, hogy a legfiatalabb korosztályok számára is vonzó legyen. Nemcsak a helyiségek és a vizesblokkok újultak meg, hanem immár interaktív oktatási eszközök is várják a kis olvasókat. Az új mesevilágban a 14 év alatti gyermekek és szüleik modern, élményközpontú környezetben fedezhetik fel a könyvtár nyújtotta élményeket.
A projekt összköltsége 31 643 652 forint volt, melyből 26 897 077 forintot tett ki az uniós támogatás összege.
A Székesfehérvár–Keszthely-vasútvonal rekonstrukciója – I. ütem 2. szakasz: a Szántód–Kőröshegy–Balatonszentgyörgy-vonalszakasz rekonstrukciója
A dél-balatoni vasútvonal, mely hazánk egyik legforgalmasabb vonala, a megvalósult fejlesztés eredményeként versenyképessé vált a közúttal szemben. A beruházás – a közlekedők kényelme mellett – a balatoni régió gazdasága és turizmusa szempontjából is rendkívül előnyös. A pályakorszerűsítésnek és az infrastruktúra megújításának köszönhetően a főváros és Keszthely közötti menetidő újabb 10 perccel csökkent. A szolgáltatás minősége is javult. Az utazókat biztonságos és kényelmes ki- és beszállást biztosító peronok, valamint megújult és akadálymentes gyalogosátkelők fogadják, ezáltal is segítve a csomaggal, gyermekekkel utazókat és az idősebb korosztály tagjait. Balatonszemesen és Balatonlelle felső állomásának térségében új második vágány épült. A projekt keretében 26 útátjárót újítottak fel, 91 gyalogos-átkelőhelyet építettek át teljesen, és 6 új gyalogosátjárót létesítettek. Ezzel a teljes szakaszon biztosítottá vált az akadálymentes és biztonságos átkelés. Az állomásokon új esőbeállók épültek, és újabb 15 kilométernyi zajárnyékoló fal szolgálja a vasútvonal mentén élők nyugalmát.
A projekt összköltsége 89 189 307 999 forint volt, melyből 59 754 999 989 forintot tett ki az uniós támogatás összege.
A Székesfehérvári Egyházmegye fenntartása alá tartozó, közfeladatot ellátó intézményépületeinek energetikai felújítása
A projekt keretében a teljeskörűen felújított, új tantermekkel és aulával bővített Szent Imre Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda energetikai korszerűsítése valósult meg. Az 1800-as évek végén, 1900-as évek elején épült műemléki épületben felújították a nyílászárókat, korszerűsítették a fűtési rendszert, valamint napelemes rendszert szereltek fel hogy ezentúl az intézményt részben megújuló energia felhasználásával, környezetbarát módon lehessen működtetni. A fejlesztés fenntarthatósági és éghajlatvédelmi célokat is szolgál, az pedig, hogy az intézmény kívül-belül megújult, hozzájárul a minőségi oktatás feltételeinek biztosításához.
A projekt összköltsége 182 579 453 forint volt, melynek 82 százalékát, 133 500 000 forintot tett ki az uniós támogatás összege.
A Szolnoki Tiszaparti Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium energetikai korszerűsítése
A minőségi oktatás feltételeinek biztosításában kulcsfontosságú a korszerű infrastruktúra. A fejlesztések célja az volt, hogy javuljanak az oktatási intézmény épületének energetikai jellemzői. A munkálatok során megvalósult az épület hőszigetelése és a nyílászárók cseréje, korszerűsítették a köznevelési intézmény fűtésrendszerét, és hőszabályozó szelepeket is beépítettek. Az iskola fenntartható és környezetkímélő működését megújuló energiaforrást biztosító napelemes rendszer kialakítása segíti. A projekt eredményeként az intézmény jelentős éves energiafogyasztás-megtakarítást ért el, és a korszerűsítés környezetvédelmi szempontból is sikeresnek bizonyult. A fejlesztés egyúttal a gyerekek és tanulók számára is jó példaként szolgál, szemléletformáló erővel bír, és arra ösztönözheti őket, hogy környezettudatos életmódot folytassanak.
A projekt összköltsége 389 491 220 forint volt, melyből 190 841 567 forintot tett ki az uniós támogatás összege.
Az e-bejelentő (adatváltozás-kezelési) szolgáltatás bevezetése
A projekt keretében olyan ingyenes szolgáltatást vezettek be 2022-ben, amely a szolgáltató szektorban is egyszerűbb és hatékonyabb ügyintézést tesz lehetővé. Az e-bejelentővel gyorsabbá és kényelmesebbé vált az adatváltozásokkal kapcsolatos ügyintézés – például a lakcím, a név és az elérhetőségi adatok megváltozása vagy a díjfizetővel kapcsolatos változások esetén –, és a tulajdonosváltásból, öröklésből fakadó közműátírási teendők elvégzése is leegyszerűsödött és felgyorsult. Az új szolgáltatás kiváltja az akár egy tucatnyi szolgáltatónál külön-külön végzett ügyintézést, hiszen most már minden adatváltozást és közműátírási eljárást egyetlen bejelentéssel, egy helyen intézhetünk – akár otthonunk kényelméből az e-bejelento.gov.hu oldalon, vagy személyesen az ország valamelyik kormányablakában. Az e-bejelentőnek köszönhetően az ügyintézés kevesebb utazással és fáradtsággal jár, az emberek pedig sok időt és pénzt takaríthatnak meg, amit a családjukra, a szeretteikre vagy éppen magukra tudnak fordítani.
A projekt összköltsége 1 445 000 000 forint, melyből 1 131 609 456 forintot tesz ki az uniós támogatás összege.
A horgászati és halgazdálkodás szempontból jelentős halfajok tenyésztését és termelését támogató technológiatranszfer, tudástranszfer és innovációs infrastruktúra fejlesztése
A Szent István Egyetem kutatóinak vezetésével megvalósult projekt hat őshonos halfaj (balin, jász, paduc, domolykó, aranykárász, compó) intenzív termelését és tenyésztését újította meg. A projekt keretében a kutatók új termelési, tartási, szaporítási és takarmányozási módszereket dolgoztak ki, melyeknek köszönhetően a halgazdálkodás gazdaságosabbá, eredményesebbé és környezetkímélőbbé vált. Ezen túlmenően közösségi médiafelület és modern, bemutatótermekkel és laboratóriummal felszerelt Tudás- és Technológiatranszfer Központ kialakítására is sor került. Az érdeklődők a részt vevő intézmények honlapjain is tájékozódhatnak a projektről, magyar és angol nyelven egyaránt.
A projekt összköltsége 751 006 810 forint volt, melynek 75 százalékát, azaz 562 992 214 forintot tett ki az uniós támogatás összege.
Új óvoda és bölcsőde épült Helvécián
A helvéciai Szabó Sándor-lakótelep immár új bölcsődével és óvodával büszkélkedhet. A bölcsőde teljesen új, hiánypótló fejlesztésként valósult meg, hiszen korábban a településen nem működött ilyen létesítmény. A pályázat segítségével az önkormányzat Helvécián is megteremtette annak lehetőségét, hogy a kistelepülésen élő fiatalok, ha szeretnék, helyben maradjanak. A harminchat kisgyermek elhelyezésére alkalmas, három csoportszobás bölcsőde mellett száz férőhelyes, négy csoportszobás óvoda gondoskodik a legkisebbek napközbeni ellátásáról, és segíti ezáltal a kisgyermekes szülők munkaerőpiacra történő visszatérését, a foglalkoztatás növelését. A fejlesztésnek köszönhetően Helvécián az óvoda új, korszerű, XXI. századi körülmények közé költözhetett, ráadásul immár a korábbiaknál nagyobb csoportszámmal tud működni. A két intézmény minőségi berendezési és felszerelési tárgyakkal, fejlesztési eszközökkel és játékokkal is gazdagodott. Az új bölcsőde és óvoda nemcsak korszerű, hanem akadálymentes létesítmény is. A beruházás energiatakarékos és környezetkímélő megoldások alkalmazásával valósult meg.
A projekt összköltsége 647 236 613 forint volt, melyből 375 297 865 forintot tett ki az uniós támogatás összege.
Balatonalmádi kerékpárosbarát várossá fejlesztése
A Veszprém–Szentkirályszabadja–Balatonalmádi-kerékpárút folytatásaként a városban futó új kerékpárút több mint 5 km hosszú. Kiépítésével teljessé vált Balatonalmádi egész kerékpárforgalmi hálózati rendszere, amely közvetlen kapcsolatot biztosít a településközponttal, és csatlakozik a Balatoni Bringakörúthoz. A közlekedésbiztonság és a forgalomcsillapítás érdekében a projekt keretében egy jelzőlámpás csomópontot is kialakítottak a 71. számú főúton a biciklizők számára. A fejlesztés hozzájárult a környezet védelméhez, valamint az élhető városi és települési környezet kialakításához, turisztikai szempontból is jelentős, és eredményeként a hivatalok és szolgáltatások is könnyebben elérhetővé váltak.
A projekt összköltsége: 336 372 045 forint volt, melyből 225 600 399 forintot tett ki az uniós támogatás összege.
Látogatócentrum építése és hópárduckifutó kialakítása a Nyíregyházi Állatpark területén
Az Állatpark már a fejlesztés előtt is hazánk egyik legnépszerűbb turisztikai és szabadidős célpontja volt. A Nyíregyháza-Sóstófürdő kapujában megvalósított fejlesztés arra irányult, hogy tovább növelje a látogatottságot és közvetetten a térség vonzerejét. A vendégfogadás korszerűsítésének, a házi múzeum és állatbemutató kialakításának, valamint a hópárduckifutó megépítésének köszönhetően az Állatpark szezontól függetlenül több érdeklődőt vonz, akik egyúttal hosszabb időt töltenek el a látogatással. Ennek eredményeként nemcsak a létesítmény ismertsége növekszik, hanem a helyi, térségi jelentőségű, turisztikai vonzerőt képező kulturális, épített és természeti örökség hasznosítása is hatékonyabban valósul meg. A nagyobb népszerűség új munkahelyek létrejöttéhez és a régió versenyképességének növeléséhez is hozzájárul.
A projekt összköltsége: 381 796 510 forint volt, melyből 327 277 406 forintot tett ki az uniós támogatás összege.
EuroVelo 6, Budapest–Szentendre: előkészítés és kivitelezés
Az EuroVelo 6 nemzetközi kerékpárút az Atlanti-óceántól egészen a Fekete-tengerig tart. Magyarországon 420 kilométer hosszan a Duna mentén halad. Ennek a hálózatnak a részeként épült meg a Duna jobb partján a Budapest és Szentendre közötti, 5,61 km hosszú kerékpárút. Kiépítésével Pest megye egyik fontos közlekedésfejlesztési projektje valósult meg. Az útvonal kiépítettsége és állapota korábban sok helyen nem felelt meg a megnövekedett kerékpáros-forgalom igényeinek, a megvalósult fejlesztés azonban megteremtette a biztonságos kerékpározás lehetőségét, ami a térségben rejlő turisztikai lehetőségek kiaknázását is elősegíti.
A projekt összköltsége 1 378 255 297 forint volt, melyből 114 127 646 forintot tett ki az uniós támogatás összege.
A Mad Scientist sörfőzde technológiai fejlesztése
A budapesti székhelyű Mad Scientist kisüzemi sörfőzde csapata a szakmai precizitás mellett arra törekszik, hogy kreatív recepteket „főzzön ki”, és így mindig valami újat és izgalmasat töltsön a poharakba. Kreációik között alternatív fermentációs sörök (MadX), hazai alapanyagokból készülő mézsörök (Mead Scientist) és hordóban hosszabb ideig érlelt sörök (Barrel Project) is megtalálhatóak. 2022-re az egyik legismertebb sörfőzdévé váltak a régióban, már több mint 25 országba exportálnak, és főként rendhagyó, „őrült” söreikről ismertek.
A pályázás útján elnyert támogatással megvalósított technológiai fejlesztések hozzájárultak ahhoz, hogy a sörfőzde a világjárvány hatásainak ellenére is tovább tud fejlődni, és termékeit jobb minőségben és nagyobb mennyiségben képes előállítani, aminek eredményeként piaci szerepe stabilabbá, gazdasági működése pedig eredményesebbé vált. Ennek köszönhetően a sörfőzde meg tudja őrizni a munkahelyeket, ezenfelül pedig bér- és termékfejlesztést is végre tud hajtani.
A projekt összköltsége 29 281 522 forint volt, melyből 12 708 178 forintot tett ki az uniós támogatás összege.
A Somodi Gyümölcstermesztő Birtok energiahatékonyságának növelése, megújulóenergia-használatának támogatása
A családi vállalkozást vezető Somodi Ferenc a „Magyarország Legszebb Birtoka díj” büszke fődíjasa volt 2017-ben. A Kecskemét közelében 1720-ban létrehozott családi gazdaságot 1998-ban indította újra. A gazdaság sikeresen fejlődött az évtizedek alatt, ami nagymértékben köszönhető a Vidékfejlesztési Program forrásainak, hiszen a vállalkozás több ízben nyert támogatást beruházásainak megvalósításához: új ültetvény telepítéséhez, korszerű jégháló létesítéséhez, modern öntözőrendszer kiépítéséhez, valamint mezőgazdasági erő- és munkagépek megvásárlásához. Említésre méltó továbbá, hogy a családi gazdaság 13 éve vesz részt a szintén európai uniós társfinanszírozású iskolagyümölcs-és iskolazöldség-programban: a 30 hektáros gyümölcsösből – a szezonális exportértékesítés mellett – több mint 22 ezer általános iskolai tanulónak szállít heti rendszerességgel gyümölcsöt. A vállalkozás 2019-ben is támogatásban részesült a Vidékfejlesztési Program keretében, ezúttal abból a célból, hogy növelje energiahatékonyságát, megújuló energiát hasznosítson, és korszerűsítse hűtőházát. A támogatás segítségével a vállalkozás megvalósította a hűtőház hőszigetelését, új hűtéstechnológiát helyezett üzembe, és 40 kW összteljesítményű napelemtelepet létesített energiaszükségletének biztosítására.
A beruházás összköltsége 84 977 117 Ft volt, melyből 42 488 558 Ft forintot tett ki az uniós támogatás összege.